Fogászati ékszerek és veszélyei
A fogékszer vagy fogászati ékszer, mint a strassz, a twinkle, a fogtetoválás, hogy csak a legnépszerűbbeket említsük, a divatékszerek új generációja.
A rapperek aranyfogai, a serdülőkorúak fogpiercingje, fogtetoválásuk és egyéb fogászati ékszereik ma már egyre gyakoribb látvány és igen népszerűek a fiatalok körében.
A fogékszerek felhelyezése biztonságos?
A fogászati strassz minden bizonnyal a legnépszerűbb az összes fogászati ékszer közül. Egyben a legdiszkrétebb is, mivel egy kis gyémántról van szó (vagy hamis gyémántról), amelyet ma már a fogak külső felületére ragasztanak speciális ragasztóval, ugyanúgy, mint a fogszabályozásnál használt gyűrűk esetén.
A strassz általában több hónapig tart a fogon, de végül leválik a ragasztás. Ez a technika nem károsítja a fog zománcát, de a fogkő, a fogplakk az ékszer körül felhalmozódhat, vagy a ragasztómaradvány a strassz leesése után könnyebben megtartja a baktérium telepeket, ezért gondos fogápolás mellett javallott csak használatuk.
Twinkle, a ragyogó viselet
A twinkle egy hasonlóan a fogra ragasztott fogékszer, mint a strassz, de mérete nagyobb és láthatóbb. Ez az ékszer általában csillag formájú (ezért a „csillogás” elnevezés), amelyet drágakő vagy gyémánt díszít, de ma már kapható többféle alakban is (szív, delfin, patkó, hold vagy akár futball-labda).
Az ilyen típusú fogászati ékszerek ugyanolyan kockázatokkal járnak, mint a strasszok, de károsíthatják az ajkak belső részét és a nyelv felületét is, mivel ezek általában elég nagy méretűek.
Fogtetoválás – eljárás és kockázatok
Nem köztudott, de a fogtetoválás nagyon különbözik a hagyományos bőrtetoválástól, mivel a fogak felülete nem tűri el a tűtetoválást. A fogak tetoválásaihoz kétféle módszer alkalmazható:
- Rövid távú tetoválás: egy képet vagy feliratot nyomtatnak egy speciálisan fogászati termékekhez tervezett rugalmas anyagra, amelyet ezután a foghoz rögzítenek. Az ilyen típusú tetoválás élettartama általában néhány hét és néhány hónap között van, és olyan problémákat okozhat, amelyek összefüggenek a fogplakk felhalmozódásával az érintett fogon, valamint az ajkak esetleges belső elváltozásai, irritációi a súrlódás miatt.
- Tetoválás koronára: ebben az esetben a tetoválást a fogtechnikus készíti el a fogkoronára. Ez a tetoválás végleges, és fogászati koronát felhelyezését igényli. A koronára készített tetoválással kapcsolatban a kockázatok megegyeznek a klasszikus koronáéival.
- Tudni kell azt is, hogy a fogorvosoknak joguk van megtagadni bármilyen jellegű fogtetoválást, ha a koronára nincs szüksége a páciensnek, mert az ilyen típusú kezelésnek nincs terápiás célja.
Fogászati ékszerekhez jó tanács:
Ha szeretne ékszert helyezni fogára, azt javasoljuk, hogy azt fogorvosnál készíttesse el, és ne próbálja meg saját maga felragasztani. Amikopr a fogára követ vásárol az interneten, általában ragasztót is kap hozzá, és nagy a kísértés, hogy ezt ön is meg tudja csinálja önmagának. Vegye figyelembe, hogy ezek a ragasztók nem professzionális ragasztók, és potenciálisan mérgezőek is lehetnek.
Ezen kívül számos piercing és tetováló szalon kínál fogékszereket és tetoválások telepítését. Sajnos nem szakemberek végzik a felhelyezést ilyen esetben, ezért azt javasoljuk, hogy inkább forduljon fogorvoshoz.
Összefoglalva
Ha fogászati strasszt vagy bármilyen más fogászati díszítést szeretne kapni, az alábbi ajánlásokat érdemes figyelembe venni:
- az ékszereket fogorvosnak kell felhelyeznie
- a felhelyezéshez használt anyagnak eldobhatónak kell lennie, vagy autoklávval kell sterilizálni használat után
- az ékszereknek minőséginek kell lenniük
- a kezelőnek kesztyűt és maszkot kell viselnie a higiéniai szabályoknak megfelelően
- ezen túlmenően, közvetlenül a felhelyezést követően, tanácsos nem azonnal enni, és kerülni kell az érintett fog sikálását fogmosáskor
- a rágógumit és más ragacsos ételeket szintén kerülni kell.
A fogászati ékszereket a fogorvosok általában nem javasolják. Ha azonban Ön vagy gyermeke feltétlenül szeretne, fontos a megfelelő szakembert kiválasztása.
Ezenkívül egy fogtetoválás, strassz, vagy egyéb fogékszer mellett is feltétlenül szükséges a kifogástalan foghigiénia fenntartása a plakk- és fogproblémák felhalmozódása elleni küzdelem érdekében.
Szeretnél egy esztétikus fogékszert? Ha szeretnél egy fogékszert, akkor érdemes szakemberhez fordulni a budapesti esztétikai fogászaton, ahol biztonságosan és szakszerűen végzik a szájsebészeti beavatkozásokat és az esztétikai kezeléseket. Itt ajánljuk az alábbi témák részletes megismerését: esztétikai beavatkozások ára, fogorvos Budapest, fogászat a 13. kerületben, gyors fogászati kezelés Budapest, tanácsok a tökéletes mosolyért, esztétikai fogászat szolgáltatásai, fogékszer behelyezése.
A Golden Dent fogászati kezelései kockázatmentesek. Orvosaink, specialistáink szaktudása és felkészültsége maximális, ezért minden általunk végzett kezelésre teljeskörű garanciát vállalunk. Orvosaink egytől egyik szakterületük specialistái. Nálunk végre elfelejtheti a szorongást a fogorvosi székben! Szakértői csapatunk fájdalommentesen és a lehető leggyorsabb úton szünteti meg fogászati panaszait.
Nálunk nem kell rendelőről rendelőre járnia. Rendelőnkben több szakterület összehangolt munkájával, magas szinten tervezett kezelések segítségével meg tudjuk oldani a legkényesebb fogászati problémákat is.