A rögzített fogszabályozó levétele után még nem ért véget a fogszabályozás menete teljesen. Szükséges az úgynevezett retenciós készülék is, melynek célja a fogszabályozás utáni állapot megtartása tartós ideig, míg meg nem csontosodnak új helyükön a mozgatott fogak.
Miért vándorolnak a fogak a fogszabályozás után?
Mivel minden folyamatosan változik, így az állkapcsok és a fogak helyzete is. Azt is mondhatjuk, hogy állandó változásban van a fogak helyzete. A fogszabályozás után, a fogak megfelelő helyre történő mozgatása után a fogak hajlamosak a visszarendeződésre, fix támaszték nélkül. Míg a fogak be nem állnak az eredeti helyükre tartósan, addig a fogszabályozás ugye mit sem ér. Ahhoz, hogy a kialakított pozícióban maradjanak, szükség van még utókezelésre, támasztékra egy ideig. A fogak szabályozására hiába fordítasz elegendő időt, ha utána elveszítik a támasztékot, akkor a könnyebb ellenállás irányába mozdulnak, vissza oda, ahonnan elmozdította őket a fogszabályozó készülék.
Ezért van szükség retenciós készülékre!
Retenciós készülék viselésével a fogak tartósan az új helyükön maradnak, nem rendeződnek vissza. Egy támasz tulajdonképpen, míg ki nem alakul a végleges állapot a fogsor kialakításában. A végeredmény csak ekkor lesz csak tartós és így nem veszik kárba a fogszabályozásra fordított idő, energia, pénz! Komolyan kell venni, pont annyira, mint a rögzített fogszabályozós időszakot, ha tartós eredményt szeretnénk elérni.
Meddig tarthat a retenciós időszak?
A fogak új helyzete, rögzülése időigényes folyamat, melyhez az arc- és rágóizmoknak is alkalmazkodniuk kell, nem csak a fogaknak. Az, hogy ez a folyamat mikor megy végbe, függ a fogak állapotától, a fogszabályozás mértékétől és a fogszabályozót viselő korától is. Nagyjából fél évtől két évig is eltarthat az időszak. A kor azért bír befolyásoló erővel, mert bár a fogszabályozás bármely életkorban elvégezhető, idősebb korban bonyolultabb, a szövetek reakciókészsége kisebb, és az életkor előrehaladtával még fokozatosan csökken is. Ez napi 12 órán keresztüli viselést jelent legalább, mint a fogszabályozó készülékek esetén, a nap bármely szakaszában, ha kivehető. Az időtartam fokozatosan csökkenthető. Állandó retenciós készüléknél természetesen egész napos viselést jelent.
Retenációs készülék típusok
Retenciós készülékeknek két fajtája van, a kivehető, és a fixen rögzített.
A fixen rögzített retenciós készülék egy vékony, fix, helyben tartó fémszálból áll, melyet rögzítünk az alsó és felső fogak belső, nyelv felőli felszínére. Előnye, hogy tartós, jól bírja a strapát, ez mellett kényelmes, mégis láthatatlan, illetve nem zavarja az étkezést, a beszédet vagy a fogtisztítást. És mivel rögzített, így nem marad el a viselése és a hatékonysága sem ezáltal.
A kivehető verzió a retenciós sín, mely műanyag burkolat, vagy fém ív lehet. Előnye, hogy bármikor kivehető, eltávolítható, kényelmes, jól tisztítható, hatékony megoldást nyújt a fogak visszarendeződése ellen, ha a páciens elegendő ideig viseli.
Erre számíthatsz a készülékkel kapcsolatban.
A retenciós készülékhez is hozzá kell szokni, mint a fogszabályozó készülékhez. Ez akár egy-két hetet is igénybe vehet. Amire számíthatsz még viselése közben, az a fokozottabb nyál termelés, ideiglenes beszédzavar, nyelészavar. De ezek rövid időn belül elmúlnak.
A retenciós készülék tehát egy szükséges dolog, nagyszerű utókezelés a fogszabályozás végén, mely tartós és látványos eredményt biztosít viselője számára.
Tekintse meg jelenlegi fogszabályozás akciónkat ITT!!
A Golden Dent fogászati kezelései kockázatmentesek. Orvosaink, specialistáink szaktudása és felkészültsége maximális, ezért minden általunk végzett kezelésre teljeskörű garanciát vállalunk. Orvosaink egytől egyik szakterületük specialistái. Nálunk végre elfelejtheti a szorongást a fogorvosi székben! Szakértői csapatunk fájdalommentesen és a lehető leggyorsabb úton szünteti meg fogászati panaszait.
Nálunk nem kell rendelőről rendelőre járnia. Rendelőnkben több szakterület összehangolt munkájával, magas szinten tervezett kezelések segítségével meg tudjuk oldani a legkényesebb fogászati problémákat is.