Mi a teendő mozgó fog esetén?
Gyerekként a mozgó fogak normális jelenség: a tejfogaknak ki kell esniük ahhoz, hogy a maradandó fog ki tudjon bújni. A felnőtteknél viszont a mozgó fog olyan figyelmeztető jel, amelyet nem szabad félvállról venni, érdemes meghallgatni a fogorvos tanácsait.
Hogyan lehet felismerni egy mozgó fogat?
A fog mozgása nem mindig egyértelmű, sokszor hosszú időn át rejtve marad egy enyhébb probléma, nem mindíg van szükség fogászati látogatásra. Azonban, ha a fog nyomás hatására fájdalmas, stabilitása megváltozik, szakemberhez, fogorvoshoz kell fordulni mielőbb.
A mozgó fogak leggyakoribb okai
Parodontális betegség
Még ápolt fogazatnál is előfordul, hogy az élelmiszer maradványokból származó baktériumok megtelepednek a fog felületén, és fogplakkot képeznek. A fogkő pedig, ha nincs rendszeresen eltávolítva, megtámadhatja az ínyt, és komoly ínygyulladást okozhat. Ezután az íny duzzadt, sötétvörös lesz és érintésre, fogmosáskor vérzik. Kezelés nélkül az ínygyulladás parodontitisszé alakulhat. Ez a gyulladás a fog támasztó szövetének a fertőzése, amely érinti az alveoláris csontot, az ínyt, a fogzománcot, sőt a pulpát is. A parodontitisz egy vagy több fogat, vagy akár idővel a teljes fogazatot is érintheti, ilyenkor már fogorvos segítségére van szükség. Kezelés hiányában a fogak fokozatosan mozogni kezdenek, és ínyvesztés tapasztalható. A fogak kilazulása a fogazat elvesztéséhez vezethet.
Fogcsikorgatás
Ez a patológia a népesség 10–20% -át érinti, sokaknál rejtve maradnak a panaszok. Az állkapcsok, fogak folyamatos összeszorítása főként éjszaka jellemző, tudatalatti tevékenység, a fogászati páciensek nem is veszik észre. Általában az érintettel együtt élők figyelmeztetnek a jelenségre. A bruxizmus előbb-utóbb a fogak kopásához, meglazulásához, töréséhez, valamint a fogszövet (zománc, dentin és pép) sérüléséhez vezethet.
Trauma
Ütés hatására egy, vagy több fog elmozdulhat vagy mozogni kezd. Ilyen esetben érdemes azonnal fogorvoshoz fordulni, hogy a visszarögzítés minél nagyobb eséllyel megtörténhessen. Ha a fog gyökere, vagy támasztó csontja is megsérül, a visszarögzítés esélye csökken, és a károsodás a fog eltávolítását igényli.
Fogszabályozás
A túl erős és túl gyors fogszabályozással végzett kezelés gyengítheti a gyökerek erejét, és a fogak mozgékonnyá válnak.
Miért kell komolyan venni a mozgó fogakat?
Megfelelő kezelés nélkül a laza vagy mozgó fogak kieshetnek. Az esztétikai károsodásokon túl a pótolatlan fogak különféle komplikációkhoz is vezethetnek. Egyetlen hiányzó fog elegendő ahhoz, hogy a többi fog elmozdulását, vagy idő előtti kopását, ínyproblémákat, emésztési problémákat okozzon a nem megfelelő rágás miatt. Főként időskorban, a fogak elvesztése pótlás nélkül vagy a rosszul beállított protézisek elősegítik a rágási nehézségek kialakulását, mely folytán súlyos táplálkozási nehézségek adódhatnak. Ezzel együtt gátlások alakulnak ki, a szociális élettől való elzárkózás tapasztalható, és elmagányosodás várható.
Fogpótlás mindenekelőtt
Ha egy fog kiesik, javasolt azonnal pótolni. Különféle módszerek léteznek manapság annak helyettesítésére:
- a foghíd egy vagy több hiányzó fogat helyettesít, két egészséges fog között kitölti az üresen hagyott helyet. Hátránya, hogy egészséges fogakat csiszolnak le és alkalmaznak „pillérnek”
- a fogimplantátum a csontba beültetett mesterséges titángyökér. Lecsavarozható, vagy ragasztható koronát, hídat vagy protézist lehet rá rögzíteni a gyógyulási/becsontosodási idő letelte után. Ha a csont nem elég vastag a csavar beültetésére, akkor csontpótlásra lehet szükség
- teljes foghiány esetén kivehető fogsorral lehet visszaállítani a rágófunkciókat.
Megelőzés
A fogászati higiénia a megelőzés kulcsa. A rendszeres fogmosás, a fogselyem és fogköztisztítók napi használata nélkülözhetetlen a fogak között maradó plakk eltávolításához. Ne felejtsd el az
éves látogatást sem fogorvosodnál egy átfogó fogászati ellenőrzés céljából.
Mozog a fogam, nem tudom, hogy mit tegyek. Ha mozog vagy meglazult egy fog, még nem törvényszerű, hogy kiesik, azonban fontos komolyan venni azt. A fogorvos tanácsait érdemes elolvasni és szükség esetén felkeresni egy fogászatot. Néhány téma, melyet érdemes lehet alaposabban is megismerni: fogorvos tanácsadás, fogorvos Budapesten árak, fogorvos a 13. kerületben, esztétikai fogászati kezelés Budapest, fogérzékenység kezelése, tanácsok és tanácsadás.
A Golden Dent fogászati kezelései kockázatmentesek. Orvosaink, specialistáink szaktudása és felkészültsége maximális, ezért minden általunk végzett kezelésre teljeskörű garanciát vállalunk. Orvosaink egytől egyik szakterületük specialistái. Nálunk végre elfelejtheti a szorongást a fogorvosi székben! Szakértői csapatunk fájdalommentesen és a lehető leggyorsabb úton szünteti meg fogászati panaszait.
Nálunk nem kell rendelőről rendelőre járnia. Rendelőnkben több szakterület összehangolt munkájával, magas szinten tervezett kezelések segítségével meg tudjuk oldani a legkényesebb fogászati problémákat is.