Miért fontos odafigyelni az étkezésre fogszabályozóval?
Ha kellő elővigyázatossággal étkezel, akkor megnöveled a fogszabályozó élettartamát, sokkal tovább marad épen és a fogszabályozás is hatékonyabb lesz, hamarabb végbemegy.
A túl nagy, ropogós, kemény falatok eltörhetik, elgörbíthetik a fogszabályzót például, a ragacsos, nyúlós ételek rátapadhatnak, ráragadhatnak, a magvas dolgok viszont beszorulhatnak a készülék alkatrészei alá. Érdemes továbbá a savas, cukros ételeket is kerülni. A cukor okozta savaktól elszíneződhetnek a fogak, illetve a fogakon maradt ételmaradék szuvasodást, fogkövet is okozhat.
Mit ehetek friss fogszabályozóval?
Az elején a legfontosabb, hogy mit és milyen módon étkezel, mivel ilyenkor az íny, a fogak még fájhatnak, érzékenység léphet fel az étkezés során. Érdemes pépes, puhára főtt ételeket, apróbb falatokat választani, amiket könnyű elfogyasztani.
A felhelyezés után közvetlenül, nem túl előnyös a csípős, fűszeres, túl sós, paradicsomos és tejes dolgok fogyasztása sem. Főként azért, mert a szájban ilyenkor felmaródások, afták, a fogszabályozó okozta karcok, sebek keletkezhetnek esetleg, a szájnyálkahártya kidörzsölődhet, melyet csíphetnek ezek az ételek. A cukros, szénsavas italokkal ugyan ez a helyzet. Viszont ez az érzékenység, sebesedés pár napon belül magától elmúlik, mikor hozzászoktál már a fogszabályozóhoz.
Mit nem lehet enni fogszabályozóval?
Fogszabályozóval érdemes kerülni a rágós, ragacsos, kemény dolgokat. Ilyenek a keményebb magvak, diófélék, mogyoró, mandula, vagy az apró magvas dolgok, mint a mák, dió. A kemény magvak kárt tehetnek a fogszabályozó alkatrészeiben, ha rájuk harapsz.
Akár az egész fogszabályozót, az ívet is deformálhatják. De ide sorolhatók a különböző magvas kenyérfélék is. A kisebb magvaknál, az apróbb, darabosabb, szemcsés ételeknél, mint a müzli, a tarhonya, a kuszkusz, a gersli, a bulgur, pedig különösen oda kell figyelni étkezéskor, könnyebben bekerülhetnek a fogszabályozó alá és nehéz eltávolítani őket.
Zöldségek, a répa, karalábé, zeller, bár egészségesek és erősen javallottak, nyers fogyasztásuk ilyenkor kerülendő. Inkább puhára főzve, lereszelve, kisebb darabokban illeszd be őket az étrendedbe. A húsokat szintén darálva, vagy jól átfőzve, párolva, kisebb darabokra sütve, inkább puhább állagúan, kisebb szeletekre, kockákra vágva fogyaszd. A gyümölcsök közül a keményebb félék, mint az alma, vagy a darabosabb, magvas gránátalma, szintén nehézségeket okozhatnak.
A gumicukor, pillecukor, a karamella, rágó, meglehetősen finom, de nagyon ragadós élelmiszer. Érdemes kerülni jelen helyzetben őket, mivel hozzátapadhatnak a fogszabályzó drótjaihoz, ahonnan roppant nehéz eltávolítani, ráadásul a túl erős rágás, rágózás fájdalmat okozhat az érzékenyebb fogak számára. A nyúlós, rágós, grillezett sajtokkal ugyan ez a helyzet.
A pékárukat, a kenyeret, kiflit, zsemlét, kelt tésztás dolgokat vágd kisebb, könnyebben elrágható falatokra. Az olyan kemény ételfélék, mint a pirítós, szintén ilyenkor kerülendők inkább.
A túlzottan savas, szénsavas üdítőket, az erősen fűszeres, cukros ételeket is jobb mellőzni, mivel növelik a fogszuvasodás kockázatát, károsítják a fogzománcot, elősegítik a fogínygyulladás kialakulását, de még a fogszabályozót is rongálják. A különböző édességek, nassolnivalók, mint a csoki, sütemény, chips, pattogatott kukorica, ilyenkor inkább kerülendők, vagy lassan és nagy odafigyelés mellett fogyaszd őket, majd utána alapos fogmosás következzen!
Mit lehet enni fogszabályozóval?
Részesítsd előnyben a puhább, pépes ételeket, amelyeket könnyen meg tudsz rágni. A levesek, krémlevesek, pürék, pépek, kásák, főzelékek, smoothiek, joghurtok, tésztafélék, szószos húsok, fasírt, tojásos ételek, vagy például a tejbegríz, tejberizs, bármikor kiváló választás lehet. Főzz, párolj mindent, vagy vágd apró darabokra, esetleg turmixolj le ételeket.
A gyümölcsök közül válaszd a puhább, lédúsabb fajtákat, vagy darabold, reszeld le őket fogyasztáskor. A zöldségeket is reszeld, párold, főzd puhára, törd össze fogyasztáskor, apróbb darabokra kockázd. Még főtt csöves kukoricát is ehetsz, csak vágd le a szemeket és utána alapos fogmosás következzen.
A húsoknál a darált húsnak van a legjobb állaga, de a jól átfőtt, párolt, apróbb húsdarabok is könnyen fogyaszthatók fogszabályozóval.
Felvetődhet benned az a kérdés, „mit ehetek fogszabályozóval anélkül, hogy fogat kelljen mosni”?
Tulajdonképpen a cukros dolgokat kell kerülni, mivel savasságot okoz a szájüregben. Ha erre nem ügyelünk, akkor több lepedék alakulj ki, és fogszuvasodáshoz vezet a savas PH érték.
Ezért figyelj a fogszabályozó viseléskor arra, mit fogyasztasz!
Viszont, ha így étkezel, ezekre a dolgokra odafigyelsz a fogszabályozó viselésekor, akkor az segít tehermentesíteni az első fogakat, az érzékeny részek kevésbé lesznek fájdalomnak kitéve, másrészt megóvod a fogszabályzó alkatrészeit is hosszabb távon, ahogy a fogaid is a károsodástól.
Étkezés után egy fontos feladat a fogszabályzó tisztítása és a fogtisztítás menete fogszabályozó viselésekor. A fenti témakörrel a következő cikkünk foglalkozik.
A Golden Dent fogászati kezelései kockázatmentesek. Orvosaink, specialistáink szaktudása és felkészültsége maximális, ezért minden általunk végzett kezelésre teljeskörű garanciát vállalunk. Orvosaink egytől egyik szakterületük specialistái. Nálunk végre elfelejtheti a szorongást a fogorvosi székben! Szakértői csapatunk fájdalommentesen és a lehető leggyorsabb úton szünteti meg fogászati panaszait.
Nálunk nem kell rendelőről rendelőre járnia. Rendelőnkben több szakterület összehangolt munkájával, magas szinten tervezett kezelések segítségével meg tudjuk oldani a legkényesebb fogászati problémákat is.