Mielőtt fogszabályozót kezd el viselni az ember különböző esztétikai és egészségügyi okokból, az egyik legfontosabb kérdés, ami eszébe juthat, az az, hogyan kell fogszabályozót tisztítani, hogyan kell szabályosan, megfelelően fogat mosni fogszabályozóval.
További fontos kérdés lehet, hogy mit lehet egyáltalán enni fogszabályzóval?
A fogszabályozó készülékkel ellátott fogakat és magát a fogszabályozót is alaposan és jóval többször kell tisztítani, mivel viselésekor a lepedék, az ételmaradék jobban képes megbújni és felhalmozódni. Épp ezért a megfelelő szájápolással, szájhigiéniával, jóval többet kell törődni, mint máskor.
Rendszeresség és az alaposság a titok a fogszabályozó tisztításánál!
Fogszabályozó viselésekor érdemes minden kisebb, nagyobb étkezés után fogat mosni és megtisztítani a fogszabályozó készüléket is az ételmaradéktól. Ha erre nincs mód, nem lehetséges, akkor legalább arra kell ügyelni, hogy legyen lehetőség szájvízzel, vagy sima vízzel kiöblíteni a szájüreget az étkezések után, megelőzve a baktériumok elszaporodását.
Fogtisztítás menete fogszabályozó viselésekor
Megmutatjuk, hogyan moss fogat a fogszabályozóval, hogy elkerülj minden problémát! Ha fogszabályzóval eszel, nagyobb eséllyel szorul ételmaradék nem csak a fogak közé, hanem a fogak és a készülék közé is. Ezért alaposabb, hosszasabb és körülményesebb a fogmosás.
- Első körben el kell távolítani a fogszabályzó levehető részeit, a rugalmas rögzítőket, nehogy elvesszenek fogmosás közben!
- Majd tisztítsd meg a fogszabályozót alaposan. Minden ívet, az ívek felső felétől lefelé haladva, és minden apró rést, szeget takaríts meg. A fogszabályzó drótjai között található apró résekben, kiálló részekben könnyen beragadhat az ételmaradék, majd megtelepedhet rajta a baktérium és a lepedék, fogszuvasodást, elszíneződést, rossz lehelletett okozva.
- Következhetnek a fogak. Puha sörtéjű fogkefével minden fogat, fogközt tisztíts meg. Célszerűbb fogról fogra haladni és elegendő időt hagyni mindegyikre. Fentről, az ínytől lefele haladj. Érdemes a fogtisztításhoz speciális fogkrémet használni, amely segít megelőzni a gyakori léziókat, a fehér foltokat a fogzománcon, illetve az afták és ínygyulladás megjelenését.
Fogselyem használata fogszabályozó viselése mellett is ajánlott, azokhoz a részekhez, fogközökhöz, melyekhez fogkefével nem férsz hozzá. Kissé bonyolultabb eljárás, mint fogszabályozó nélkül, de megoldható.
Hosszabb fogselyem szál szükséges hozzá. A szálat vigyázva húzd át a fogszabályozó főíve alatt, majd minden egyes fog közötti rést tisztíts meg vele, egyesével. A végén egy alapos öblögetést végezz sima vízzel, vagy akár szájvízzel is. Tükörben nézd meg a legvégén, hogy minden ételmaradékot sikeresen eltávolítottál-e a fogakról és a fogszabályozóról.
Ezekkel az eszközökkel még tisztábbá varázsolhatod a fogaid a fogszabályozó mellett is!
Speciális eszközök segítségével még könnyebb, alaposabb lehet a fogtisztítás és a fogszabályozó tisztítás. Ilyen eszköz a viasz vagy wax, a fogköztisztító, vagy a szájzuhany.
Az egycsomós fogköztisztító kefe egy olyan praktikus eszköz, mely jobb hozzáférést biztosít a fogszabályozó készülék és a drótok alatti terület megtisztításához. A készülékhez hozzátapadt ételmaradékot könnyebben el tudod távolítani vele, mint hagyományos fogkefével
A szájzuhany nagyszerű befejezése a fogmosásnak. Az erős, pontos vízsugár jó hatással van a fogínyre és a nyálkahártyára, megakadályozni a baktériumok elszaporodását, és eltávolítja a fogmosás után is ottmaradt ételmaradékot.
Viasz, vagy más néven wax, paszta szintén hasznos segítség és a fogszabályozó készülék fém alkatrészeinek kenésére szolgál.
Hogyan kell használni a viaszt a fogszabályozónál?
A viasz vagy más néven wax abban tud a segítségedre lenni, hogy megkíméli az ínyedet a drót okozta sérülésektől, illetve a fogszabályozó készülék kinézetén, esztétikáján is javít. A fém alkatrészeknél lehetségesek olyan részek, drótok, melyek élesek, vágnak. Ezekre a részekre ha waxot kensz, az enyhíti a fogszabályzó okozta vágást, szúrást, irritációt is. Nem lesz a fém alkatrész annyira éles, irritáló a bekent viasztól.
Hogy miért sárga a fog a fogszabályozó alatt?
Alapos, gondos, és rendszeres tisztítás, odafigyelés esetén is előfordulhat a fogszabályozó körül sárga színűre színeződik a fog. Mivel nehezebben tisztíthatóak a fogak, ezért lényegesen több időt kell szájápolással tölteni fogszabályozó viselésekor. A fogszabályozó feletti részen a lepedék ennek ellenére sokszor még ekkor is ott maradhat. Ebben a lepedékben elszaporodnak a baktériumok, melyek savakat termelnek, és oldják, demineralizálják a zománcot, ami így sérül. Tulajdonképpen a fogszuvasodás első jele a sárgás elszíneződés. Ha a folyamat tovább halad, akkor idővel a dentin is felpuhul. A dentint fedő teljes fogzománc erózió következtében lekopik, és érzékennyé válik a fog körüli terület. Tehát ebben az esetben még alaposabb fogmosás, alkalmanként extra fluort tartalmazó fogkrém alkalmazása javasolt, hogy a zománcot, a fogat a szuvasodástól megvédje.
A fogszabályozó tisztítása kicsit körülményes és több időt vesz igénybe, de a fogak meghálálják a gondos odafigyelést!
A Golden Dent fogászati kezelései kockázatmentesek. Orvosaink, specialistáink szaktudása és felkészültsége maximális, ezért minden általunk végzett kezelésre teljeskörű garanciát vállalunk. Orvosaink egytől egyik szakterületük specialistái. Nálunk végre elfelejtheti a szorongást a fogorvosi székben! Szakértői csapatunk fájdalommentesen és a lehető leggyorsabb úton szünteti meg fogászati panaszait.
Nálunk nem kell rendelőről rendelőre járnia. Rendelőnkben több szakterület összehangolt munkájával, magas szinten tervezett kezelések segítségével meg tudjuk oldani a legkényesebb fogászati problémákat is.