A mindennapos fogmosás nem meríti ki a hatékony szájápolás fogalmát. A megfelelő szájápolás szerves része a fogselyem és a szájvíz használata, nem beszélve a rendszeres fogorvosi látogatásról megelőzési, állapotfelmérési céllal is. Ne csak probléma esetén forduljunk fogorvoshoz! Mindez kulcsfontosságú annak érdekében, hogy megelőzhessük a szájüregi betegségeket és megőrizhessük általános egészségünket.
Mindennapos szájápolási gyakorlatok
- Moss fogat naponta kétszer (reggel és este) fluoridos fogkrémmel legalább két percig. Használj puha sörtéjű fogkefét, és a fogakat körkörös mozdulatokkal dörzsöld, vagy használj elektromos fogkefét. Az elektromos fogkefe hatékonyabb lehet a plakkok eltávolításában, különösen a nehezen elérhető területeken. Ügyelj arra, hogy minden fog felszínét (a hátsó, nehezen elérhető rágófogakat is) és az ínyt is alaposan tisztítsd meg.
- Használj esténként fogselymet az esti fogmosás részeként, hogy eltávolítsd a fogak közötti lepedéket és ételmaradékokat.
- Használj antibakteriális szájvizet a baktériumok ellen és a friss lehelet érdekében. Öblögess a szájvízzel 30 másodpercig.
- Tisztítsd meg a nyelved nyelvkaparóval vagy a fogkeféje hátuljával a baktériumok és az ételmaradékok eltávolítása érdekében.
- Látogass el fogorvoshoz legalább félévente az alapos tisztítás (pl. fogkő-eltávolítás) és a szájüregi problémák korai felismerése érdekében.
Az életmódunk szerepe a száj egészségében
Az életmódunk is nagy szerepet játszik a szájhigiéniánkban. A nem megfelelő ételek fogszuvasodást okozhatnak, a nem elegendő vízfogyasztás negatívan befolyásolja a leheletünket, a dohányzás és kávéfogyasztás pedig sárgítja a fogakat.
- Fogbarát táplálkozás:
Kövess olyan kiegyensúlyozott étrendet, amely gazdag kalciumban, D-vitaminban, foszforban.
Kerüld a savas és cukros ételeket: A savas és cukros ételek károsíthatják a fogzománcot és növelhetik a fogszuvasodás kockázatát.
- Hidratáció:
Igyál sok vizet: A megfelelő hidratáció segít szinten tartani a nyáltermelést, amely természetes módon védi a fogakat a baktériumok ellen.
A szénsavas italok fogyasztása nem minősül hidratálásnak! A savtartalmuk miatt ezek az italok károsíthatják a fogzománcot.
- Ne Dohányozz:
A dohányzás súlyosan veszélyezteti a szájüregi egészségét, növeli a fogínybetegségek és a szájüregi rák kockázatát.
- Fogkefe cseréje:
Cserélj fogkefét vagy fogkefefejet legfeljebb háromhavonta, vagy hamarabb, ha fertőző betegségen estél át.
Szájhigiénia fogászati ellátások után
A megfelelő szájhigiénia fenntartása foghúzás, fogtömés és implantátum után is nagyon fontos, hogy elősegítse a gyógyulást és megelőzze a fertőzéseket.
Mire kell nagyon figyelni fogtömés után?
Az óvatos szájápolás mellett nagyon oda kell figyelni arra, hogy ne gyakorolj túl nagy nyomást a friss tömésre, sem fogmosás, sem étkezés közben!
Fogselyem használata közben legyél óvatos a frissen tömött fog környékén, nehogy károsodjon a tömés.
Öblögetni szabad.
Mire kell nagyon figyelni foghúzás után?
A nagyon óvatos fogmosáson kívül az alábbi két dologra kell odafigyelni:
- Foghúzás után az első 24 órában ne öblögess és ne köpködj, nehogy véletlen eltávolításra kerüljön a seb helyén kialakuló vérdugó.
- Ne piszkáld a foghúzás helyét se a nyelveddel, se az ujjaiddal.
Öblögetni csak 24 óra elteltével, fogorvosi jóváhagyással szabad!
Mire kell nagyon figyelni implantátum beültetése után?
A hatékony szájápolás óvatosan továbbra is folytatható, viszont kerülni kell az implantátum közvetlen érintését (nyelvvel sem szabad!)
Szájhigiénia fogszabályozó viselése mellett
Fogszabályozó viselése mellett a szájápolás kiemelt figyelmet igényel, mivel a fogszabályozó készüléken könnyebben felhalmozódhat lepedék és ételmaradék, ez pedig növelheti a fogszuvasodás és az ínygyulladás kockázatát.
Mire figyeljünk fogszabályozó viselésekor?
A meglévő hatékony szájápolási rutint némileg át kell alakítani:
Gyakori fogmosás: Moss fogat naponta legalább kétszer, de ideális esetben minden étkezés után meg kellene mosni. Használj speciális fogszabályozó tisztítására alkalmas fogkefét, amelynek V-alakú sörtéi vannak, hogy könnyebben tisztíthasd a fogszabályozó környékét. Döntsd a fogkefét az ínyhez képest 45 fokos szögbe és körkörös mozdulatokkal tisztítsd a fogakat, a fogszabályozó készüléket és a fogak közötti területeket.
Superfloss fogselyem: Használj olyan speciális fogselymet, amely megerősített véggel rendelkezik, hogy könnyebben lehessen átfűzni a fogszabályozó alatt.
Fogköztisztító kefék: Használj fogköztisztító kefét (interdentális kefék) a drótok és a fogszabályozó környékének tisztítására.
Öblítés: Étkezések után öblítsd ki a szád vízzel, hogy eltávolítsd az ételmaradékokat. Szájzuhany alkalmazása is segíthet eltávolítani az ételmaradékokat és a lepedéket a fogszabályozóról és a fogak közül.
Fogszabályozó viasz: Ha a fogszabályozó dörzsöli vagy irritálja az ínyt vagy az arc belső részét, használj fogszabályozó viaszt a kényelmetlenség csökkentésére, sebek elkerülésére.
Az étrendet tekintve, a fogszabályozó viselése ideje alatt célszerű kerülni a cukros ételeket, mert ezek növelik a fogszuvasodás kockázatát, főleg a nehezen tisztítható helyeken (pl. a fogszabályozó alatt), illetve az olyan ételeket, amelyek beragadhatnak a készülékbe pl. karamell, gumicukor, kemény cukorkák, rágógumi, mogyoró és magfélék.
Összefoglalás
A megfelelő szájápolás kulcsfontosságú, hogy megelőzhessük a szájüregi betegségeket. Használjunk a fogkefe mellett, fogselymet, szájvizet, nyelvkaparót és öblögessünk rendszeresen. Látogassunk fogorvoshoz féléves rendszerességgel, ne csak probléma esetén keressük fel!
A Golden Dent fogászati kezelései kockázatmentesek. Orvosaink, specialistáink szaktudása és felkészültsége maximális, ezért minden általunk végzett kezelésre teljeskörű garanciát vállalunk. Orvosaink egytől egyik szakterületük specialistái. Nálunk végre elfelejtheti a szorongást a fogorvosi székben! Szakértői csapatunk fájdalommentesen és a lehető leggyorsabb úton szünteti meg fogászati panaszait.
Nálunk nem kell rendelőről rendelőre járnia. Rendelőnkben több szakterület összehangolt munkájával, magas szinten tervezett kezelések segítségével meg tudjuk oldani a legkényesebb fogászati problémákat is.