Foghúzásra számos okból lehet szükség. Okozhatja súlyos fogszuvasodás, fogínybetegség (például parodontitis), trauma/sérülés egy baleset során, de okozhatja a fogak túlzsúfoltsága is (vagyis rossz kihatással van az egyik fog a többire). A bölcsességfogak élen járnak a foghúzási statisztikákban, ennek az az oka, hogy a bölcsességfogak vagy nem tudnak megfelelően kinőni vagy akkora helyet foglalnak a szájban, ami kényelmetlenséget vagy problémákat okoz.
Fontos megjegyezni, hogy a foghúzás mindig az utolsó lehetőség. A fogorvos mindig megvizsgálja, hogy van-e más lehetőség a fog megmentésére.
Mit tapasztalunk foghúzás után?
Az eltávolítás után általában fájdalom, duzzanat és vérzés tapasztalható a műtött területen. Nagyon fontos, hogy a vér megalvadjon, vérdugó alakuljon ki, ami lezárja a sebet és megóvja a fertőzésektől. Nem szabad szívogatni a vérző sebet! Ha a vérdugó megsérül, újabb vérzés indul, és ez hátráltatja a gyógyulási folyamatot. A vérdugó általában néhány napig van a seb helyén, és a gyógyulás teljesen természetes része.
A fájdalom csillapítására használjunk fájdalomcsillapító tablettát vagy jeges borogatást. Egyeztessünk a szakorvossal, hogy az esetünkben mi lenne még megfelelő.
A gyógyulási idő egyéntől és esettől függően változhat, de jellemzően 1-2 hét lehet alatt a seb teljesen beheged, a fájdalom és duzzanat megszűnik.
Foghúzás után fehér seb
Ha a foghúzás után fehér seb vagy folt alakul ki a fogínyen, az általában a sebgyógyulás része, és teljesen normális. A fehér szín általában azt jelzi, hogy a seb felszíne zárt, és a gyógyulási folyamat megkezdődött. A fehér seb általában néhány nappal a foghúzás után alakul ki, és hamarosan el fog múlni.
Oda kell figyelni azonban, ha a fehér seb mellett az alábbi tüneteket tapasztalod:
- Erősebb fájdalom vagy duzzanat: enyhe fájdalom és duzzanat normális lehet a foghúzás után, de ha ezek a tünetek súlyosak vagy fokozódnak, valami probléma van.
- Jelentős vérzés: enyhe vérzés normális lehet a foghúzás után, de ha a vérzés súlyos vagy nem akar elállni, fordulj orvoshoz.
- Rossz szagú lehelet vagy kellemetlen szájíz: ha a fehér seb mellett rossz szagú leheletet vagy kellemetlen szájízt tapasztalsz, ez fertőzés jele lehet.
Ha bizonytalan vagy a tünetekkel kapcsolatban, mindenképpen fordulj fogorvoshoz!
Milyen teendőink vannak a seb gyógyulása érdekében?
Foghúzás után fontos az orvosi utasítások pontos betartása, és a megfelelő gondoskodás a sebről úgy, hogy a mindennapos fog- és szájápolási rutinunkat is megtartsuk.Egy átlagos esetben a foghúzás utáni ínygyógyulás időtartama általában 7-10 napot vesz igénybe.
Az első 24 órában nagyon fontos a véralvadás elősegítése, ehhez a nap folyamán néhányszor óvatosan helyezz egy tiszta gézdarabot a seb helyénre és harapj rá. A nyomás segít csökkenteni a vérzést és elősegíti a sebgyógyulást.
Az első néhány napban nagyon fontos a pihenés! Szánj időt a gyógyulásra, ne siettesd a folyamatot! Engedd, hogy a seb megfelelően begyógyuljon, lehetőleg korlátozd a fizikai aktivitást és kövesd az orvos utasításait a kontroll időpontig.
Fontos, hogy ha bármilyen problémát vagy szokatlan tünetet észlelsz a foghúzás után, például fokozódó fájdalmat, heves vérzést vagy duzzanatot, azonnal keresd fel a fogorvosodat. Ez komplikációra utalhat, és fontos, hogy mielőbb kezeljék.
Étkezés a foghúzás utáni napokban
A foghúzást követő néhány napban próbálj meg puha ételeket fogyasztani, amit nem kell nagyon rágni; és kerüld a túl meleg vagy túl hideg italokat. Kerüld az alkoholt, és az italok szívószállal történő fogyasztását se javasolt, mert a vérdugó kieshet (véletlenül kiszívhatod) a sebből, és akkor a gyógyulás üteme lelassul. Tejtermékek, tojás, húsfélék, magvas ételek lehetőleg ne kerüljenek asztal pár napig, mert a sebbe baktériumokat juttathatnak, illetve felsérthetik azt. Az italokat óvatosan, kortyonként fogyasszuk. A kávét eleinte ugyancsak kerülni kell, de ha már eltelt 1-2 nap, és nem forrón és nem tejjel iszod a kávét, akkor elvileg már nem okozhat problémát.
Mindig figyelj a test jelzéseire, ha valami fájdalmat vagy kellemetlenséget okoz, jobb, ha egy ideig még nem fogyasztod.
Ha bizonytalan vagy, konzultálj az orvosoddal mielőtt visszatérnél a szokásos étrendedhez.
A Golden Dent fogászati kezelései kockázatmentesek. Orvosaink, specialistáink szaktudása és felkészültsége maximális, ezért minden általunk végzett kezelésre teljeskörű garanciát vállalunk. Orvosaink egytől egyik szakterületük specialistái. Nálunk végre elfelejtheti a szorongást a fogorvosi székben! Szakértői csapatunk fájdalommentesen és a lehető leggyorsabb úton szünteti meg fogászati panaszait.
Nálunk nem kell rendelőről rendelőre járnia. Rendelőnkben több szakterület összehangolt munkájával, magas szinten tervezett kezelések segítségével meg tudjuk oldani a legkényesebb fogászati problémákat is.