A foghúzás után kialakuló csonthártyagyulladás akkor következik be, amikor nem megfelelően gyógyul a fogmeder a foghúzás után, vagy nagyon lassan alakul ki seb helyét eltömítő vérdugó (esetleg idő előtt kiesik, kiszívjuk véletlen) és az üres sebfelszínbe ezáltal baktériumok jutnak be, a csonthártya és az idegek pedig közvetlenül ki lesznek téve az irritációnak. Mindez rendkívül fájdalmas lehet.
Mik a csonthártyagyulladás fő tünetei a szájban?
- Fokozott fájdalom: Az első napokban természetes, hogy némi fájdalom és kellemetlenség érződik a műtéti terület körül, de ha ez fokozódik vagy hosszabb ideig fennáll, akkor csonthártyagyulladás gyanúja merülhet fel.
- Gyulladás: A foghúzás helyén duzzanat, pirosság és melegségérzet jelentkezhet.
- Az arc látványosan felduzzadhat: a gyulladt duzzanat tályoggá alakulhat, ilyenkor a seb belsejét genny tölti ki, amit szakorvosi segítséggel el kell távolítani.
- Nyirokcsomók duzzanata: A környező nyirokcsomók megduzzadhatnak és érzékennyé válhatnak a gyulladt terület közelében.
- Hőemelkedés vagy láz: Ha a gyulladás súlyosabbá válik, akkor hőemelkedés vagy láz is kialakulhat.
- Kellemetlen lehelet vagy ízérzet: Ha a gyulladásos folyamat kiterjedt és a seb nem megfelelően gyógyul, kellemetlen szájszag vagy íz jelezheti.
- Előrehaladott esetben szájzár is kialakulhat a fájdalmas csonthártyagyulladás következtében.
Milyen okok állhatnak a foghúzás utáni csonthártyagyulladás hátterében?
- Gyulladt fog eltávolítása után van rá esély, hogy a fog helye is begyullad. Nem ritkán egy részlegesen áttört, gyulladt bölcsességfog jelenti a probléma forrását.
- Fertőzés: Ha foghúzás után a fogmederbe baktériumok kerülnek, fertőzés alakulhat ki, ami gátolhatja a megfelelő gyógyulást és csonthártyagyulladás kialakulásához vezethet.
- Dohányzás: A dohányzás ismert rizikó faktora a foghúzás utáni csonthártyagyulladásnak, mivel a dohányzás csökkentheti az íny és a csontszövet vérellátását, ez pedig lassíthatja a gyógyulási folyamatot.
- Trauma vagy mechanikai irritáció: Túlzott szívóerő vagy más mechanikai stressz a fogmeder területén szintén hozzájárulhat a csonthártyagyulladás kialakulásához. Nagyon fontos, hogy a foghúzást követő 3-5 napban odafigyeljünk arra, hogy a vérdugó a sebben maradjon. Fogyasszunk puha ételeket, amiket nem kell nagyon rágni, kerüljük a túl meleg vagy túl hideg italokat. Kerüljük az alkoholt, mert vérbőséget okoz. Az italok szívószállal történő fogyasztása se javasolt, mert véletlenül kiszívhatjuk a védugót a sebből. Tejtermékek, tojás, nyers húsfélék ne kerüljenek asztalra pár napig, mert a sebbe baktériumokat juttathatnak, a magvas ételeket se most fogyasszuk, mert felsérthetik a sebet. Az italokat óvatosan, kortyonként fogyasszuk. A kávét eleinte ugyancsak kerülni kell!
Ha azt gyanítja, hogy csonthártyagyulladása van, fontos, hogy azonnal keresse fel fogorvosát vagy szájsebészét. A kezelés általában magában foglalja az érintett terület tisztítását, fertőtlenítését és a fájdalomcsillapítást, valamint antibiotikumokat is felírhatnak a fertőzés ellen. Fontos, hogy bízza szakemberre a kezelést, hogy elkerülje a további komplikációkat!
Kép forrása: https://tenczadental.com/extreme-tooth-pain-relief/
A Golden Dent fogászati kezelései kockázatmentesek. Orvosaink, specialistáink szaktudása és felkészültsége maximális, ezért minden általunk végzett kezelésre teljeskörű garanciát vállalunk. Orvosaink egytől egyik szakterületük specialistái. Nálunk végre elfelejtheti a szorongást a fogorvosi székben! Szakértői csapatunk fájdalommentesen és a lehető leggyorsabb úton szünteti meg fogászati panaszait.
Nálunk nem kell rendelőről rendelőre járnia. Rendelőnkben több szakterület összehangolt munkájával, magas szinten tervezett kezelések segítségével meg tudjuk oldani a legkényesebb fogászati problémákat is.