Fogászati higiénia: mikor kell használni a szájvizeket?
A fogmosás elengedhetetlen a fogaink egészsége és a szájhigiéné tekintetében, ezt jól tudjuk!
De vajon szájvízre is szükségünk van?
A gyógyszertárak és a drogériák széles választékát kínálják a fertőtlenítő, antiszeptikus, gyulladáscsökkentő, tisztító készítményeknek, amelyek mindenki igényeihez igazodnak.
A nagy bőség zavarában azonban felmerül a kérdés, mikor kell használni szájvizet?
Nyilvánvaló, hogy nem helyettesíti semmilyen “csodaszer” a fogmosást, de jó hatású lehet kisebb problémák esetén egy szájvíz alkalmazása átmenetileg. Nézzük, mely esetekben érdemes őket alkalmazni.
Szájvíz, a „kis problémák” enyhítésére, melyek alacsony dózisú antiszeptikumok, gyulladáscsökkentők
A szájvizek általában olyan aktív összetevőket tartalmaznak, amelyeket nem, vagy nagyon kevés mennyiségben találhatjuk meg a fogkrémekben. Ezért ezeket fogmosás kiegészítésére használják az általános higiéné megerősítése érdekében, illetve kisebb fog- vagy ínyprobléma esetén. Enyhítik a száj és szájüreg kisebb gyulladásait, irritációkat, közömbösíti a kellemetlen leheletet. Ezen túl, ha valaki rendeltetésszerűen használja ezeket, akkor csökken a fogszuvasodás-, plakk- és fogínygyulladás kialakulásának veszélye, erősítik a fogzománcot, így ellenállóbbá teszik azt a savtámadás ellen. Alkalmazásuk kifejezetten javasolt fogszabályozó viselése, vagy fogszuvasodásra való hajlam esetén.
Hogyan kell használni a terméket? Általában 30 másodpercig kell hagyni hatni a szájban, mielőtt kiköpné! Természetesen, használat előtt javasolt kikérnie fogorvosa véleményét, vagy figyelmesen elolvasni az útmutatót.
A szájvíz (néhány kivétellel) általában nem alkalmazható 6 év alatti gyermekek számára.
A fertőtlenítő, antiszeptikus hatású szereket fertőzések kezelésére alkalmazhatja
Olyan hatóanyagokat tartalmaznak nagyobb dózisban (pl. klórhexidin), amelyek a baktériumok ellen képesek hatékonyan fellépni. Ezen termékek a szájnyálkahártya fertőzéseit és gyulladásait kezelik, jó hatásfokú lehet az íny duzzanatának enyhítésére vagy a fájdalom csillapítására tályog esetén. Fogászati műtét után is ajánlottak, hogy megakadályozzák a „rossz baktériumok” elszaporodását.
Vigyázat! A szájvíz önmagában nem gyógyíthat valódi fertőzést. A pár nap alatt el nem múló problémákat mielőbb mutassa meg fogorvosának, és adott esetben az orális antibiotikumos kezeléssel társítható a szájvíz további használata.
Hogyan kell használni a fertőtlenítő oldatot? Az útmutatók javaslata szerint naponta két-három alkalommal kell öblögetni a szájvízzel, akár két héten át.
Ez várható a szájvíz használatától:
- Tíz-tizenöt nap elteltével csökken az esetleges fogíny vérzés, vagy az íny gyulladása és javul az íny megjelenése, a gondos fogmosás mellett.
- A rossz lehelet eltűnik, amennyiben azt kisebb fertőzés okozta.
- A fogzománc ellenállóbbá válik a külső támadások ellen.
Óvintézkedések: Ne folytassa a kezelést két hétnél hosszabb ideig orvosi tanács nélkül. Fennáll annak a veszélye, hogy a szájvíz hosszú távon megzavarja a szájflóra egyensúlyát és mikózist, gombás elváltozásokat okozhat.
Fertőtlenítő és tisztító szájvizek használata. Mikor kell használni a szájvizet? Hasznos a szájhigiénia és a fertőtlenítés? A fogorvos megpróbál tanácsokat adni és válaszolni ezekre a kérdésekre . Izgalmas témákat ismerhetsz meg az alábbiakban: fogorvos tanácsa Budapest, szájápolási eszközök alkalmazás, fogorvos ára, szájhigiénia betartása, tanácsok mindenkinek.
A Golden Dent fogászati kezelései kockázatmentesek. Orvosaink, specialistáink szaktudása és felkészültsége maximális, ezért minden általunk végzett kezelésre teljeskörű garanciát vállalunk. Orvosaink egytől egyik szakterületük specialistái. Nálunk végre elfelejtheti a szorongást a fogorvosi székben! Szakértői csapatunk fájdalommentesen és a lehető leggyorsabb úton szünteti meg fogászati panaszait.
Nálunk nem kell rendelőről rendelőre járnia. Rendelőnkben több szakterület összehangolt munkájával, magas szinten tervezett kezelések segítségével meg tudjuk oldani a legkényesebb fogászati problémákat is.