A sárga fogak sokaknál jelentenek problémát. Vannak, akik már nem is akarnak nyitott szájjal mosolyogni az elszíneződött fogaik miatt. Nézzük meg, hogy mik azok a tényezők, amik sárga fogakat okozhatnak, és hogy mit tehetünk annak érdekében, hogy egészséges és szép mosolyunk lehessen.
Mitől sárgulnak a fogak?
Vizsgáljuk meg az életmódunkat és az étrendünket:
Kávé, tea, vörösbor: Ezek az italok erősen színező hatásúak, és idővel elszínezik a fogakat.
Színes ételek és italok: Gyümölcslevek, színezett szénsavas üdítő- vagy energiaitalok, és bizonyos ételek, például bogyós gyümölcsök vagy paradicsomszósszal készült ételek elszínezhetik a fogakat. Gyermekeknél figyeljünk oda, mert sok édesség tartalmaz erős színezőanyagokat, amelyek ráadásul magas cukortartalmuk miatt a lepedékképződést is fokozzák.
Dohányzás: A nikotin és a kátrány a cigarettában nemcsak a fogak felszínét színezik el, hanem mélyebb elszíneződést is okozhatnak.
Nem megfelelő szájhigiénia: A nem rendszeres fogmosás, vagy a fogselyem és szájvíz használatának hiánya lehetővé teszi a lepedék és fogkő felhalmozódását, ami elszínezheti a fogakat. Gyermekeknél a helytelen fogmosási technika is hozzájárulhat az elszíneződéshez.
Öregedés: Ahogy öregszünk, a fogzománc vékonyodik, és az alatta lévő sárgás dentin láthatóbbá válik.
Bizonyos gyógyszerek: Egyes antibiotikumok (pl. tetraciklin) gyermekkori vagy terhesség alatti szedése elszínezheti a fogakat. Bizonyos antihisztaminok is okozhatnak elszíneződést.
Genetikai tényezők: A fogak természetes színe és vastagsága örökletes lehet, egyes embereknek természetesen sárgább a fogzománcuk.
Otthoni fogfehérítési módszerek
A sárga fogak ellen több módszer is alkalmazható házilag, amelyek segíthetnek a fogak fehérítésében. Vásárolhatunk fogfehérítő készítményeket a drogériákban vagy a patikákban, és kipróbálhatunk természetes módszereket is.
Fogfehérítő készítmények:
- Fehérítő fogkrémek: Ezek enyhe csiszolóanyagokat, hidrogén-peroxidot vagy karbamid- peroxidot tartalmaznak a felszíni foltok eltávolítására.
- Fehérítő csíkok vagy zselék: Ezek hatóanyaga gyakran szintén a hidrogén-peroxid. Általában készletben kaphatók és több napon keresztül kell alkalmazni őket, hogy hatásukat kifejthessék.,
Természetes fogfehérítők:
A szódabikarbónából készülő pasztát vagy a sóval történő dörzsölést sokan használják fogfehérítésre otthon, mivel segíthet eltávolítani a fogak felszínén lévő foltokat és elszíneződéseket. Azonban hosszú távú használata nem biztonságos, mivel károsíthatja a fogzománcot és növelheti az érzékenységet. Az almaecetes vagy citromleves öblögetésről pedig azt érdemes tudni, hogy ezek az nagyon savasak, és rendszeres használatuk károsíthatja a fogzománcot és növelheti a fogak érzékenységét.
Vigyázzunk ezekkel a módszerekkel, ugyanis lehetséges, hogy ahelyett, hogy megspórolnánk a professzionális fogászati fogfehérítés költségét, csak további fogproblémákat okozunk magunknak pl. nem egységes színű fogsor, egyenetlen fogfelszín, intenzívebb fogkőlerakódás, károsodott ínyszövet.
Amivel érdemes lehet próbálkozunk és még biztonságos is, az a kókuszolajos vagy teafaolajos öblögetés:
Kókuszolajos öblögetés: Vegyél egy evőkanál kókuszolajat a szádba. Öblögess vele 10 percig, majd köpd ki. Öblítsd ki a szád langyos vízzel, és moss fogat. Ez a módszer segíthet eltávolítani a baktériumokat és lepedéket, ami fehérítheti a fogakat. A kókuszolaj ráadásul csökkentheti az ínygyulladás mértékét is.
Teafaolajos öblögetés: Adj 1-2 csepp teafaolajat egy pohár vízhez. Öblögess vele 1-2 percig, majd öblítsd ki a szád tiszta vízzel. A teafaolaj antibakteriális tulajdonságokkal rendelkezik, és segíthet a lepedék eltávolításában.
Fontos megjegyezni, hogy a fogak elszíneződése számos tényezőtől függ, és az otthoni módszerek hatékonysága egyénenként változhat. Ha komolyabb problémával küzdesz, például tartós és mély elszíneződésekkel, érdemes szakemberre bízni a fogfehérítést a legjobb megoldás és eredmény érdekében.
Alakítsunk ki hatékony szájápolási rutint
Nemcsak a fogak fehérsége, hanem a szájüreg egészsége érdekében is nagyon fontos a hatékony szájápolási rutin kialakítása.
- Rendszeres fogmosás: legalább naponta kétszer, fluortartalmú fogkrémmel, puha sörtéjű fogkefével.
- Fogselyem használata: minden nap a fogak közötti területek tisztítására.
- Öblögetés szájvízzel: antibakteriális szájvíz használata esténként segít csökkenteni a lepedék képződését és frissíti a leheletet, ráadásul nagyon hatékony a baktériumok ellen.
- Rendszeres fogorvosi ellenőrzés: félévente legalább kétszer a lepedék és a fogkő alaposa eltávolítása érdekében.
Foglaljon időpontot rendelőnkbe LED lámpás fogfehérítésre, és fogai 1 óra alatt látványosan fehérebbek lesznek. És annak érdekében, hogy a későbbiekben megelőzze a fogak újbóli elszíneződését, kövesse az alábbi tanácsokat.
- Kerülje az elszíneződést okozó ételeket és italokat: Próbálja csökkenteni a kávé, tea, vörösbor és egyéb elszíneződést okozó ételek és italok fogyasztását.
- Kerülje a dohányzást: A dohányzásról való leszokás segíthet megelőzni a további elszíneződést és javítja a szájüreg egészségét.
- Fogyasszon rostdús ételeket: A rostdús ételek, például zöldségek és gyümölcsök, segíthetnek tisztán tartani a fogakat és serkentik a nyáltermelést, ami természetes módon járul hozzá a fogak tisztaságához és egészségéhez.
A Golden Dent fogászati kezelései kockázatmentesek. Orvosaink, specialistáink szaktudása és felkészültsége maximális, ezért minden általunk végzett kezelésre teljeskörű garanciát vállalunk. Orvosaink egytől egyik szakterületük specialistái. Nálunk végre elfelejtheti a szorongást a fogorvosi székben! Szakértői csapatunk fájdalommentesen és a lehető leggyorsabb úton szünteti meg fogászati panaszait.
Nálunk nem kell rendelőről rendelőre járnia. Rendelőnkben több szakterület összehangolt munkájával, magas szinten tervezett kezelések segítségével meg tudjuk oldani a legkényesebb fogászati problémákat is.